Atilla Can Logo
EBRU SANATÇISIEBRU ARTIST

AKTÜEL / Bir hayalim var, söyleyecek bir şarkım

02 Ekim 2023

Bu kategoridekilerin tümü

Bir hayalim var, söyleyecek bir şarkım

 

’’Bir hayalim var, söyleyecek bir şarkım’’

Malar Gölü ve Baltık Denizi’ inin uzantısı olan Tuz Körfezi’nin birleştiği yerde, Finlandiya körfezinin karşısında, 16.yy’ dan kalma güzel yapılarıyla, 57 Köprü ile birbirine bağlanmış, 14 ada üzerine kurulmuş, çevre dostu, dünyanın en yaşanılabilir ve Kuzey Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri Stockholm.

Havada, toz şeklinde belirsiz ince bir yağmur altında, Orta Çağdan kalma taş sokaklarında yürürken, yüzüme vuran soğuk bir esintinin içine karışmış, geçmiş zamanlardan kalma sıcak bir müzik  ’’I have a dream’’  ile, içimin ürpermesi ve beni çocukluğuma kadar alıp götürmesi.

‘’Bir hayalim var, söyleyecek bir şarkım

Her şeyle baş etmem için bana yardım et

Bir peri masalının mucizelerini görürsen

Başaramazsan bile geleceğe sahip alabilirsin

Meleklere inanırım

Gördüğüm her şeyde iyi bir şey var

Meleklere inanırım

Benim için doğru zaman olduğunu anladığımda

Nehiri geçeceğim…

 

Gamla Stan’ın ıslanmış taş sokaklarında, bir tarihin içinde yürürken, çocukluğumun ABBA ’sından kalan ‘’Bir hayalim var’’ şarkısının, ne kadar da bu şehre uyumlu olduğunu anlıyorum. Çünkü burası hayalleri olan, birçok göçmenin yaşadığı, kozmopolit bir şehir. Müzeleriyle,sanat eserleriyle süslenmiş dünyanın en uzun sanat galerisi metrosuyla, IKEA’sıyla, Nobel ödüllerinin verildiği Belediye binasıyla, Olof Palmesiyle, renk cümbüşüne dönüşen doğasıyla, temiz havasıyla, huzur içinde yaşayan insanlarıyla, spora düşkünlükleriyle farklı ve güzel insanların şehri.

 

Geldiğim ilk gün gibi, sokakları ıslatan ince bir hüzün yağıyor gökyüzünden. Stockholm’den geriye birçok güzel anı, farklı renklerden oluşan bir avuç yaprakla, aklımın derinliklerinde hayallerim ve söyleyecek birçok şarkı ile ülkeme dönüyorum.

 

''Bir hayalim var, söyleyecek bir şarkım

Gördüğüm her şeyde iyi bir şey var

Meleklere inanırım

Benim için doğru zaman olduğunu anladığımda

Nehri geçeceğim…''

Atilla Can

Site içeriği kopyalanamaz, link verilmeden başka yerde yayınlanamaz.
web tasarım ve programlama deSen